W dzisiejszych czasach wiemy już, że leworęczność to zjawisko zupełnie naturalne i nikt nie próbuje na siłę sprawić, by leworęczne dzieciaki koniecznie posługiwały się prawą ręką. Jednak w procesie edukacji leworęczni mogą mierzyć się ze specyficznymi problemami, na przykład pisaniem od prawej do lewej strony, stosowaniem liter będących lustrzanym odbiciem właściwych czy wolniejszym tempem pisania i czytania. Jak pomóc dzieciakom pokonać te trudności?
Odpowiednie przybory i miejsce w ławce
Artykuły szkolne zwykle dostosowane są do osób praworęcznych, jednak na rynku możemy znaleźć coraz więcej produktów dla leworęcznych uczniów: pióra, nożyczki, kredki, zeszyty (ze skośną liniaturą), linijki, a nawet temperówki. Warto w nie zainwestować! Są specjalnie wyprofilowane i dostosowane do potrzeb dzieci leworęcznych, dzięki czemu zwiększają komfort użytkowania i zmniejszają dolegliwości bólowe.
Istotne jest również odpowiednie usadzenie ucznia w szkolnej ławce: po jej lewej stronie (dzieciaki nie stykają się wtedy łokciami podczas pisania), w środkowym rzędzie, by światło padało z góry (wtedy jest najbardziej rozproszone). Najlepiej, by blat ławki był również lekko pochylony.
Orientacja przestrzenna i ułożenie ręki
Leworęczne dzieci mogą mieć problem z orientacją przestrzenną, a co za tym idzie – piszą litery będące lustrzanym odbiciem poprawnych lub prowadzą pióro „pod prąd” – to znaczy od prawej strony do lewej. Jak rodzic może pomóc? To proste! Po lewej stronie zeszytu narysuj znak, który pomoże dziecku zacząć od właściwej strony lub naklej sympatyczną naklejkę.
Bardzo istotne jest też ułożenie dłoni podczas pisania. Gdyby leworęczna osoba ustawiała rękę tak jak praworęczna, po prostu zasłaniałaby sobie tekst. Prawidłowe ułożenie ręki osoby leworęcznej jest poniżej linijki tekstu. Można również odchylić zeszyt w prawą stronę pod kątem około 35 stopni.
Uwaga! Wiele osób układa rękę nad linijką tekstu – to pozycja nieprawidłowa i niekorzystna dla zdrowia! Zakres ruchów jest ograniczony, a ręka wygięta i szybko się męczy. Może to prowadzić do przeciążenia mięśni i dolegliwości bólowych.
Ważne jest również, by prawidłowo trzymać pióro czy długopis – około 2,5 cm od stalówki, dzięki czemu pisany tekst będzie lepiej widoczny.
Ale przede wszystkim pamiętajcie: leworęczność to nie choroba! Dzieciaki, mimo początkowych trudności, na dalszych etapach edukacji świetnie sobie radzą. Wiele znanych osobistości również posługiwało się lewą ręką! Kto na przykład? Leonardo da Vinci, Ludwig van Beethoven, Albert Einstein, Napoleon Bonaparte czy Benjamin Franklin!