W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat tryb życia człowieka uległ drastycznej przemianie. Dotyczy to także dzieci, które zamiast popularnych jeszcze 20 lat temu zabaw na świeżym powietrzu, często wybierają wieczór w towarzystwie smartfona lub komputera. Taka zmiana nie jest korzystna ani dla rozwoju fizycznego, ani psychicznego naszych pociech.

Dlaczego smartfon i tablet to nienajlepsze rozwiązanie dla dziecka

Ciągłe siedzenie przed ekranem lub granie za pomocą tabletu i smartfonu, nie jest zdrowe ani dla kręgosłupa, ani dla zdolności społecznych czy też kreatywności dziecka. Gra na tablecie rzadko wymaga wysiłku intelektualnego. Dodatkowo, jest to rozrywka, która zabija zdolność kreatywnego wymyślania sposobów spędzania czasu. Taka aktywność jest niewymagająca i łatwo dostępna, dlatego każda inna zabawa będzie się dziecku wydawała nudna, zbyt skomplikowana i nieatrakcyjna. Innymi słowy, dziecko pozbawione smartfona będzie się czuło zagubione i znudzone.

Jak przeciwdziałać sytuacji? Smartfonowy detoks!

Najlepiej usunąć smartfony z listy przedmiotów codziennego użytku. Nagłe odebranie ulubionej zabawki nie jest jednak dobrym pomysłem, ponieważ będzie raczej kojarzone z niezasłużoną karą, niż z działaniem dla dobra dziecka. Dlatego warto zacząć wprowadzanie „dnia bez smartfona” stopniowo, na przykład od jednego wieczoru w tygodniu. Nie zapowiadaj wielkich zmian w życiu dziecka! Wprowadź je po cichu w ten sposób, aby samo wolało wybrać inne aktywności, a po smartfon sięgało sporadycznie.

Jakie aktywności zainteresują twoje dziecko

Warto zagospodarować czas w taki sposób, żeby nie było ani chwili na nudę.

Rozwiązaniem mogą być:

Popularne gry planszowe, na przykład: Gra 5 sekund, Mistakos lub Kalambury,
Wspólne rysowanie – mogą to być gotowe kolorowanki lub samodzielne projekty,
Sport – lekcja tenisa, sztuk walki lub nawet zwykła gimnastyka pobudzą układ nerwowy dziecka do pozytywnych zmian.

Z tygodnia na tydzień zwiększaj liczbę „detoksowych” dni. Niech smartfon będzie dodatkową, a nie główną rozrywką.

Planszówki zamiast urządzeń mobilnych

Popularne gry planszowe to doskonały sposób na spędzenie miłego wieczoru w rodzinnym gronie. Twoje dziecko może się nawet nie zorientować, że rozpoczynasz proces odzwyczajania go od smartfona! Przykładowo, gra planszowa 5 sekund polega na odpowiadaniu na pytania pod presją czasu. To nie tylko świetna zabawa, ale także sposób na ćwiczenie refleksu oraz przyswajanie wiedzy ogólnej.

Kalambury także pomogą ćwiczyć kreatywność, zapewniając jednocześnie salwy śmiechu oraz integrację w gronie rodziny lub przyjaciół. Można także skorzystać z gier zręcznościowych.

Takie propozycje, jak Mistakos, Bierki albo Jenga mają proste zasady i jednocześnie zapewniają sporo emocji w trakcie rozgrywki. Po pewnym czasie dziecko samo zacznie wymyślać ciekawe sposoby spędzania wolnego czasu, a dobre pomysły zaczną przychodzić mu do głowy samoistnie.