Jeśli myślicie, że nauka ortografii, gramatyki, wymowy i innych sekretów poprawnej polszczyzny jest żmudna i niezbyt ciekawa, to znaczy, że nie poznaliście jeszcze TEJ książki. Jak to jest z tym językiem polskim? Niby każdy Polak go zna i – lepiej lub gorzej – używa… a jednak nasz piękny język ciągle dostarcza nam coraz to nowych zagwozdek i dylematów. A gdyby tak… trochę się (z) nim pobawić?

Agata Hącia i Wydawnictwo Naukowe PWN zapraszają małych czytelników w niezwykłą podróż przez meandry polszczyzny. A musicie wiedzieć, że jest to podróż mądra i zabawna, pouczająca i kreatywna. I, przede wszystkim, niesamowicie ciekawa!

Język na etacie…

… ma naprawdę mnóstwo pracy! „Co robi język za zębami? No, jak myślisz? Co robi? Może sobie leży leniwie? O, nie, nic z tych rzeczy! Po pierwsze – nie leży, tylko często wisi! W jednym miejscu trzyma się tylko sufitu w buzi – za górnymi zębami. A po drugie – język nie leniuchuje! Prawie zawsze pracuje, a gdy nie pracuje – już wiesz: wisi. Trochę jak nietoperz! Tylko że nietoperz rusza się głównie w nocy, w dzień śpi, a język jest czynny przede wszystkim w ciągu dnia. Gdy jesz, pijesz, mówisz – zawsze używasz do tego języka. To bardzo ważna część ciała! Dlatego właśnie warto o nią dbać. A jak najlepiej? Robiąc nasze ćwiczenia!”.

No dobrze, ale czego dokładnie dowiecie się z książki? Przede wszystkim, jak poprawnie wymawiać głoski i całe słowa, jak rozumieć związki frazeologiczne, jakie relacje łączą poszczególne słowa, jak rozmawiać i zostać wysłuchanym – a to wszystko w formie doskonałej zabawy! Przykład? Proszę bardzo:

Książka zawiera mnóstwo zagadek, łamigłówek, zabawnych ćwiczeń, opowieści, anegdot… A to wszystko wpisuje się w naturalną ciekawość świata dzieciaków, wspiera ich rozwój poznawczy, werbalny i społeczny. W formie świetnej zabawy przekazuje treści, które zostaną w pamięci maluchów na całe życie. Naszym zdaniem warto, a nawet trzeba!, w taką wiedzę zainwestować.

Co oprócz przyjemnej nauki? Cudowne, zachwycające wręcz ilustracje autorstwa Macieja Szymanowicza. Zanim zakochacie się w treści książki, gwarantujemy, że od pierwszego wejrzenia pokochacie oprawę graficzną – kolorową, przejrzystą i żartobliwą.

Autorka nie zapomina również o rodzicach – oni także znajdą w tej książce rozdziały tylko dla siebie. I wspólnie ze swoimi pociechami będą mogli odkrywać wspaniały świat i tajemnice poprawnej polszczyzny.

Z czystym sumieniem – polecamy tę lekturę. Sami czytaliśmy ją z wypiekami na twarzy 🙂